top of page

Ordförande har ordet

Jag har de senaste dagarna suttit hemma och tittat ut på den gråa himlen. Försöker hittat inspiration och motivation till att ta med mig kameran ut i landskapet. Utmanande och också en del av processen att utveckla mitt fotografi.


Vill nu passa på att informera om några saker som händer framöver. Det är snart dags för nästa innemöte, den 3 dec vid Pingstkyrkan i Borgholm. Där kommer vi att bl.a. prata om ett utökande av samarbetet med Växjö Fotoklubb, redovisa resultatet av KM3 (Redskap) och ha bildvisning av Årets Bildskörd. Mer information kommer att skickas ut snart.


Varje år genomför FIAP (International Federation of Photographic Art) VM för fotoklubbar. ÖFK har deltagit vid tidigare tillfällen och vi tänker att det skulle vara roligt att vara med även i år. Temat är fritt, det ska lämnas in 20 bilder med max 2 bilder per fotograf. Och det är kostnadsfritt. Detta är inte olikt den tävling som RFS genomför varje år, bara lite fler fotoklubbar. Processen blir också lik den vi kör då, då du skickar in dina förslag och vi har en jury som plockar fram bilderna som anses värda att skicka in till tävlingen. Ni kommer att få epost med uppmaning om deltagande.


Vi fick lite uppskattning för vår bildvisning här om månaden i Gärdslösa. För några nummer sen i Ölandsbladet fick "Dagens ros" (tack Tommy för att du såg det😊). https://www.olandsbladet.se/oland/dagens-ros-12545ac4/


Som flera av er redan vet kommer ÖFK att delta i en utställning hos Galleri Tinnert fr.o.m. den 23 nov. Mer att läsa om det på hemsidan och här nedan.

ree


 
 
 

Senaste inlägg

Visa alla
Julbelysning

Hej alla fotovänner. Jag och Hans hade tänkt att åka in till Kalmar nu på Måndag den 1/12 och fota julbelysningen , så om ni är intresserad av och hänga på så kan vi träffas vid Larmtorget 17,30 välko

 
 
 

Kommentarer

Betygsatt till 0 av 5 stjärnor.
Inga omdömen ännu

Lägg till ett betyg
bottom of page